При претърпяно пътно-транспортно произшествие, което е прието за трудова злополука, увреденото лице може да избере към кого да насочи претенциите си - към прекия причинител, към застрахователя или към работодателя. В случай че Ви бъде изплатено обезщетение от застрахователя, нямате право да търсите обезщетение от работодателя, предвид обстоятелството, че и двете суми обезщетяват едни и същи вреди - претърпените от злополуката имуществени и неимуществени такива. При получено обезщетение от застрахователя, бихте имали право на такова от работодателя само ако касае вреди, които са останали невъзстановени.
Трудова злополука
20.11.2018
Вашият въпрос:
Здравейте, Синът ми претърпя ПТП през 2017г. Обявена е Трудова злополука, в дознанието е установено , че не е виновен за ПТП. Травмите му бяха сериозни. Не се съгласихме с предложението на застрахователната компания и отиваме на съд.Това е ситуацията накратко. Въпроса ми към Вас е можем ли да отправим и искане за обещетение към работодателя. Синът ми бе в срок на изпитване към момента на злополуката. От работодателя не сме получили никаква помощ или подкрепа , въпреки големите разходи който направихме за лечението на синът ми. След изтичането на 1 год.сина ми се яви на ТЕЛК. Има 10% със забрана за тежък физически труд. Връщайки се на работа го освободиха по чл.71. Въпрос: Можем ли да отправим и искане за обещетение и към работодателя, въпреки че завеждаме дело към застрахователното дружество на виновното лице за ПТП. Надявам се да съм обяснила ситуацията разбираемо! С Уважение:Диана Николова 0988306654- Д .Николова
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
ч.327 27.04.2017мога ли да напусна работа по ч.327 ако имам пуснато предизвестие.Научи повече
-
Връзка между основанито за прекратяване на трудов договор с уговорка за изпитване и размера на обезщетението за безработица 03.10.2015Здравейте! Искам да попитам какъв е начина да бъде прекратен трудовият ми договор от 15.06.2015, който е сключен съгл.чл.67, т.1, така че да мога да се възползвам от обезщетенията на Бюрото по труда съгласно трудовият ми стаж, който е 20 години....Научи повече