Трудовото правоотношение се прекратява от момента, в който на служителя е връчена заповедта за прекратяване, съгласно чл.335, ал.2 от КТ. В случай че служителят не желае да получи заповедта, това обсоятелство може да се удостовери с подписи на свидетели. От казаното от Вас, разбираме, че към настоящия момент заповедта не Ви е връчена, поради което и договорът Ви не е прекратен, респ. не е е почнал да тече срокът за предявяване на иска. При това положение, можете да отидете със свидетели при работодателя Ви и да поискате да Ви бъде връчена заповедта, а ако бъде отказано, да поискате да изпълнявате задълженията си. Ако работодателят откаже да Ви допусне до работа, той Ви дължи обезщетение за недопускане до работа по чл.213, ал.1 от КТ. Имате възможност и да поискате с писмена молба да Ви бъде връчена заповедта. След връчване на заповедта за прекратяване на договора, имате 2-месечен срок от връчването, за да предявите иск за признаване на уволнението за незаконно, възстановяване на работа и обезщетение за оставане без работа.
Дисциплинарно уволнение
15.03.2020
Вашият въпрос:
Здравейте!Пуснах си предизвестие за напускане,но управителят и собственик на фирмата не иска да ми плати заплата,понеже не му излизала сметката,и твърди,че имам са му давам служебни пари около 1500 лв.грубо по неговите тетрадки.при него няма никакви документи за това какво съм получил,ведомости за заплати,командировачни.на последния ден от предизвестието отказа да ми подпише и ме уволни дисциплинарно с основание,че не съм ходил на работа.Длъжноста ми е шофьор на товарен автомобил.почти от месец не искат да ми връчат заповедта за уволнение и да ми попълнят трудовата книжка,ако не подпиша за заплати,отпуски и не знам какво друго.на заповедта е написал,че отказвам да я подпиша.имам ли основание да завеждам дело?От........................ съм,а господин управителя е бивш ....................и не съм се консултирал с местен адвокат,защото тук се познават.
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Съкращение по чл. 71 11.04.2022Здравейте, на 26 ноември 2021, напуснах по взаимно съгласие и отидох на борсата при минимално обезщетение за безработица. След 40 дни започнах работа, но след 3 месеца ме съкрати ха по чл. 71 - договор в срок на изпитване. Подадох документи отново...Научи повече
-
Неправомерно уволнение 24.02.2017Бях поканен да си подам молба за напускане във фирмата, в която работех. Отказах и поисках предизвестие. Отправиха ми предизвестие за уволнение по 1л. 328, ал. 1, т. 5 от КТ. Считано от 05.02.2017 г. съм уволнен по същия член. Бих желал да се...Научи повече