Намаляването на обема на работа е самостоятелно основание за прекратяване на трудовото правоотношение с предизвестие. То крие обаче особености - намаляването например трябва да е трайно установено във времето, а не временно, преходно състояние на предприятието. Ако не е налице действително намаляване обема на работа, то тогава уволнението Ви ще бъде незаконно. Освен това при този вид прекратяване се извършва подбор - запазват се квалифицираните служители с по-високо образование. В тази връзка договорът ви трябва да се прекрати на действителното основание - намаляването на обема на работа. Други основание, като например прекратяване по взаимно съгласие, няма да са във ваш интерес. Ако уволнението Ви е незаконно, това можем да оспорим в съда. Ще можете да се запишете в бюрото и да ползвате обезщетение за безработица, но само ако правоотношението Ви е прекратено на основание намаляването обема на работа.
Прекратяване поради намаляване обема на работа
01.03.2017
Вашият въпрос:
Искам да попитам тъй като съм работил 8 месеца в един магазин и сега го затварят поради намаляване на обема на работа по кой член е добре да разпиша при прекратяването на договора ми и какви са правата ми,ако има такива?Искам да мога да се запиша в бюрото по труда и да ми се заплаща 40 % тъй като имам 3 години стаж!Благодаря предварително
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
прекратяване 28.03.2022работник в изпитателен срок подава предизвестие, ние не искаме той да го отработва / договора е сключен в полза на работодателя / , и прекратяваме по взаимно съгласие. Отказва да подпише молбата. Има ли право и какво може да направим? БлагодаряНаучи повече
-
Прекратяване на ТД поради неплащане по чл. 327, ал. 1 т. 2 от КТ 11.02.2015Здравейте , Рещил съм да подам заявление за напускане по чл.327 ал.1т.2 поради закъсняло изплащане на трудовото възнаграждение.Въпросът ми е следният: тъй като съм МОЛ, трябва ли да работя предизвестието до назначаване на друг и предаване и...Научи повече