Имате право на обезщетение в размер на 1 брутно трудово възнаграждение по чл. 222, ал.1 КТ. След като заповедта за непълно работно време визира период, в който Вие няма да имате ангажимент да полагате труд, не считаме че имате основание да се притеснявате за нея. Нито заплатата Ви ще бъде по-малка, нито обезщетението, предвид че заповедта обхваща период, в който вече трудовото Ви правоотношение е прекратено. Не сте длъжен да подписвате каквото и да е, служителят с подписа си удостоверява че е получил документа, а не че например е съгласен. Изложеното до тук не накърнява и правата Ви по общественото осигуряване за получаване на обезщетение за безработица. Предвид характера на уволнението Ви обръщаме Ви внимание, че намаляването на обема на работа трябва да съществува обективно, в противен случай уволнението Ви би било незаконно - повече можете да прочетете тук https://milovanov.bg/trudovo-pravo/article-15
Намалено работно време и намаляване обема на работа
07.12.2016
Вашият въпрос:
Привет, считано от 01.12 съм с предизвестие 30 дни за съкращаване по чл. 328 т.3 от КТ което изтича на 01.01.2017, поради намаляване на обема на работа. Имам няколко въпроса. Имам ли право на обезщетение от фирмата за месец януари ако не си намеря работа? Следващия въпрос ми е: пуснаха заповед за намалено работно време на останалите колеги, съответно и ще намалят заплатите, и искат аз да я подпиша. Заповедта за намалено работно време е с дата на издаване 07.12 но в нея пише че е в сила от 01.12. 2016. Длъжен ли съм да я подписвам? Ако я подпиша и ми намалят заплатата с 20% това означава ли че и обезщетението януари ще е с 20% по ниско? Също така означава ли че ще взимам по ниско обезщетение ако стигна до борсата?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Може ли работодателят да прекрати трудовото правоотношение, без да е издадена нарочна заповед? 13.02.2012Здравейте, може ли работодател да ме освободи по чл. 71 по време на срока на изпитване без да ми е връчена заповед и без да съм я подписала? Става ли само с представяне на трудова книжка с нанесени данни?Научи повече
-
Обезщетение по чл.222 Ал.1 от КТ 20.01.2023Здравейте, на 22.11.2022 получих предизвестие за прекратяване на трудовия ми договор на основание чл.328, ал.1, т.2 от КТ, с 30 дневен срок. На 23.12.2022 договорът ми е прекратен, т.е. спазен е срокът на предизвестието. Въпросът ми е имам ли...Научи повече