Всяко уволнение по нашето право трябва да има основние, същото важи с особена сила и за дисциплинарното. За да Ви уволнят дисциплинарно, трябва да има причина - закъснения, неуплътняване на работното време, нарушаване на определени правила и тн. Отказът да Ви бъде прекратено трудовото правоотношение по взаимно съгласие не може да бъде дисциплинарно нарушение. Изглежда да се опитват да Ви принудят да направите нещо, което не е във Ваш интерес. Ако работодателят трябва да намали бройката на служителите в предприятието, например поради липса на работа - това е негов проблем, а не на служителите. Вие не сте длъжна да мислите как да се прекрати трудовия Ви договор, а да работите - всичко останало е отговорност на работодателя.
Незаконно уволнение
25.03.2024
Вашият въпрос:
От четири години съм на тая работа с постоянен договор с 90 дневно предизвестие и за двете страни . Сега намалява работата във фирмата и принуждават хората да напускат по взаимно съгласие по член 220 и ако откажат ги заплашват с дисциплинарно уволнение . Ако откажеш да подпишеш наистина ли могат да те уволнят дисциплинарно ?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Прекратяване на договор 18.02.2025Здравейте, при мен работеше жена близо 3 години на трудов договор. Тя работеше като кнсултант - продавач .На последната ревизия не и излезна ревизията, която тя изброи и записа и я помолих в събота да броим отново . Тя категороично отказа броене и...Научи повече
-
Освобождаване от работа 30.10.2021Здравейте, предстои да бъда освободена от работа. Имам постоянен трудов договор. Заета съм в туризма и компанията за която работя ползва програмата 60/40. Искам да попитам мога ли и по кой член трябва да бъда освободена, така щото да получавам...Научи повече