Имате възможност да предявите иск за незаконно уволнение по чл.344, ал.1, т. 1, т. 2 и т. 3 от КТ. Искът по т. 1 и т. 2 може да се предяви в 2 месечен срок, а този по т. 3 в тригодишен срок от уволнението. В трудовите спорове, работникът/служителят е освободен от съдебни разноски, т.е. не внася държавна такса, такси за експертизи и други такива. Единствено заплащате адвокатски хонорар, който при спечелване на делото се заплаща от ответната страна - работодател, а при загубване следва да поемете разноските на ответника по делото.
Прекратяването на трудовия договор на основание намаляването обема на работа включва в себе си определен фактически състав. Преди всичко, то трябва да бъде действително, както и да има сравнително траен характер, който не е свързан с годишния цикъл на предприятието. Наличието на намаляване на обема на работата трябва да се преценява в сравнение с обема на работата от предишен период. При намаляване на обема на работата, работодателят има право да уволни работниците или служителите, които изпълняват тази работа, но не и други работници или служители, обемът на работата на които не е намалял. При това, броят на работниците или служителите, които той може да уволни на това основание, трябва да отговаря на размера на намалението на обема на работата. Съгласно чл.329 от КТ при уволнение поради намаляване на обема на работата работодателят е длъжен предварително да извърши подбор, с цел да останат на работа работниците и служителите, които имат по-висока квалификация и работят по-добре. Този подбор обикновено не се дава на уволнения работник или служител, а се представя от работодателя в съда при евентуално оспорване на уволнението.
Работникът или служителят, уволнен поради намаляване на обема на работата, има право да оспори заповедта пред съда. В такъв случай работодателят е длъжен да докаже, че заповедта за уволнението е съобразена с всички изисквания на закона. Ако той не успее да докаже това, съдът отменя заповедта като незаконна и възстановява уволнения работник или служител на предишната работа, както и му дължи обезщетение за оставане без работа, но за не повече от 6 месеца от датата на уволнението.
Ако желаете можем да се запознаем с наличните документи по казуса и да Ви дадем по точен отговор, както и да обсъдим възможностите за оспорване на уволнението.