За да възникне за служителя право на обезщетение за претърпени имуществени и неимущствени вреди в резултат от претъпряна трудова злополука, е необходимо злополуката да е приета за трудова. За целта е необходимо претърпяната злополука да бъде декларирана пред съответното ТП на НОИ - в срок от 5 работни дни за осигурителя и в 1-годишен срок от пострадалия служител. В случай че осигурителят все още не е декларирал злополуката, е необходимо да подадем декларация. След като има подадена декларация, се извършва разследване и длъжностното лице при ТП на НОИ издава разпореждане, с което приема или не злополуката за трудова. След като имаме влязло в сила разпореждане на НОИ, с което злополуката се приема за трудова, можем да претендираме обезщетение по чл.200 от КТ от работодателя. Размерът на обезщетението се определя по справедливост, като се вземат предвид множество обстоятелства - уврежданията, които е получило лицето, възстановителният период и др, поради което, за да Ви дадем становище какъв размер на обезщетението може да претендирате, е необходимо да се запознаем с медицинската документация. Кантората ни е специализирана в представителство по трудовоправни казуси и ако желаете, можете да ни ангажирате, за да Ви съдействаме във всеки един от горепосочените етапи.
въпрос трудова злополука
12.07.2019
Вашият въпрос:
На 11.07.20019 баща ми,който работи като дърводелец в х-л Мелия на Златни пясъци,е претърпял трудова злополука.От необезопасено скеле вътре в хотела пада профил от 4 метра от него и го удря по глава.Откаран е с линейка до Окръжна болница Света Ана гр.Варна.След множеството изследвания направени там се оказва ,че само се е отървал с 2 дълбоки прорезни рани по главата и уплаха.Баща ми е на 75 години.Какви са му правата?Дължат ли му обещетение?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Може ли работникът или служителят да използва болничен по време на предизвестие? 13.07.2016Назначена съм от 1.07.2016 год. след 5 дни изпитателен договор за обучение,фирмата има недостиг на персонал, никога не се спазва 1 часовата почивка,стрес,допълнителни задължения,винаги по-късно приключване на работа поне с половин час.Как може...Научи повече
-
Защита срещу незаконно уволнение 04.12.2014Здравейте!Много спешно ми трябва помощ.Имам продалжение на болничен а ми пускат заповед за уволнение по куриер.С постоянен договор съм.Какво да правя.Благодаря предварително.Научи повече