Имате право да получите обезщетение. Обезщетение Ви се полага за имуществените вреди - това са разходите, които сте направил във връзка с цялото Ви лечение и обезщетение за претърпените неимуществените вреди - болките и страданията, които са настъпили вследствие на инцидента. Докато обезщетението за имуществените вреди може да се определи с точност, това за претърпените болки и страдания следва то да бъде справедливо. Няма точна дефиниция за кое увреждане каква е справедливата компенсация, но с оглед съдебната практика може да се прогнозира какво би присъдил съда и да се претендира подобна сума от работодателя. В случай че откаже да я заплати, може да предявите иск в съда. Обезщетението, което Ви се полага от НОИ докато ползвате болничен няма отношение с горепосочените обезщетения.
Имам ли право да поискам обезщетение при трудова злополука?
27.07.2015
Вашият въпрос:
Претърпях трудова злополука. От НОИ ми изпратиха отговор че го приемат за трудова злополука но шефа ми не ми е дал нищо освен пари за операцията и нищо повече. Казва че не е длъжен да ми дава и че тези пари са от него от добра воля. Даже е писал че по моя инициятива и невнимание съм си причинил нараняването! Въпроса ми е имам ли правото да искам обещетение и той като работодател какво е длъжен да ми изплати?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Уволнение без предварително решение на Инспекция по труда 19.09.2012Здравейте отново, ако са изискали и взели разрешение от Инспекцията по труда полага ли ми се някакво обезщетение? Ако не ми се полага по закон защо изобщо да търся адвокат. Става въпрос за Съкращение, не за Уволнение!Научи повече
-
Съкращение по чл. 328, т. 1, ал. 2 23.04.2018Здравейте, мен и няколко колеги ни съкратиха по чл. 328, т. 1, ал. 2 в началото на април месец с предизвестие. Последният ни работен ден е 30.4.2018. Знаем, че ни дължат обезщетение в размер на една брутна заплата то чл. 222, ал. 1 от КТ, ако през...Научи повече