Защита срещу незаконно уволнение
12.12.2013
Вашият въпрос:
Здравейте. Всички служители от нашата фирма /около 150 човека/ бяха съкратени по чл.328, ал.1, т.2 от КТ /поради закриване на щата/ без предизвестие. В момента на съкращенията работниците имаха да получават по 3 заплати за 2013г. Фирмата не поема ангажимент за изплащане нито на тези заплати, нито на обезщетение за неспазено предизвестие. Говори се ,че ще се създава нова фирма на мястото на старата и част от хората може да бъдат назначени в нея. Законно ли са ни съкратили? Трябва ли да чакаме фирмата да бъде обявена в несъстоятелност и да си търсим парите от гаранционен фонд или е по-добре да подадем иск за незаконно уволнение и неизплатени заплати? Какво ще стане ако съда признае уволнението за незаконно но фирмата не работи или е обявена в несъстоятелност? Трябва ли всеки работник сам да си търси правата?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Прекратяване на трудово правоотношение с изпитателен срок 28.07.2022Здравейте, в изпитателен срок от 3 месеца съм, не е уговорено в чия полза е. Искам да напусна преди да са изтекли 3-те месеца. Как уведомявам законово работодателя?Научи повече
-
Напускане в срок за изпитване 26.04.2012Здравей те! Искам да попитам. Работя в фирма със срок на изпитване 6 месеца Срокът на предизвестието е еднакъв и за двете страни 30 дни. Намерих си по-хубава Въпроса ми е как мога да напусна?Научи повече