Обезщетението е задължително - дължи се на основание законова разпоредба и не е необходимо да бъде предвидено нито в КТД, нито в договора, за да се дължи. В нашето право като правило пожелателни обезщетения няма - това са така наречените естествени задължения, които не са скрепени с държавна принуда - например изпълнение на погасен по давност дълг, даване на пари на близък и тн. Можете да осъдите работодателя да Ви плати сумата, като въпросът дали да заведете делото е в частност единственият пожелателен фактор.
Обезщетение по чл.222 ал.3
17.03.2024
Вашият въпрос:
Обезщетението по чл.222 ал.3 в размер на 2 брутни месечни заплати има задължителен или пожелателен характер по отношение на работодателя?Това,че работникът има право на обезщетение, задължава ли по някакъв начин работодателят да изплати същото?Изключвам случаите,в които това е вписано в Колективния трудов договор.Моят работодател ми отказа обезщетение,позовавайки се именно на факта,че не е залегнало в КТД.
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Необходимост от консултация 13.05.2024Здравейте, На основание чл. 328 ал.1, т.2, предложение второ /поради съкращаване на щата/ от Кодекса на труда, във връзка с изпълнение на решение на Управителния съвет на Дружеството за съкращаване на щата на две длъжностти в дружество, предстои...Научи повече
-
Прекъсване на трудов стаж 23.08.2025На 26.09.2025 г. ще сключа нов трудов договор. Считано от коя дата - 25.09.2025 г. или 26.09.2025 г. следва да се прекрати настоящото ми правоотношение, за да нямам прекъсване на трудовия стаж?Научи повече