Давността започва да тече от момента на прекратяване на трудовия договор - това се извежда от разпоредбата, тъй като обезщетението е с гратификационен характер, т.е. изплаща се като благодарност при прекратяване.
Обезщетение по чл.222 ал.3
12.03.2024
Вашият въпрос:
Здравейте!Като въпрос към вашия отговор: Какъв е срокът на погасителната давност на обезщетение по чл.222 ал.3 /в КТ е упоменато 3 години/ и кога започва да тече-от момента на придобиване на правото на пенсиониране или от датата на прекратяване на ТД?В моя случай 04,06,2023 и 29,03,2024.
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Оспорване от работодател на уволнение по чл.328 от КТ 21.09.2020На 01.08.20г. бях уволнен по чл. 328 от КТ с 1м. предизвестие поради намаляване на обема на работа. На 21.09.20 г. ми бе изплатено обезщетение по чл. 222 от КТ. Работодателят заяви,че ще оспори съдебно собствената си заповед за освобождаването ми...Научи повече
-
Прекратяване на ТД поради неплащане по чл. 327, ал. 1 т. 2 от КТ 07.08.2014Здравейте, Възнамерявам да направя консултация с адвокат по въпрос с неизплатени трудови възнаграждения. Ще ми е необходим ли трудовия договор при консултацията (имам допълнителните споразумения, но не и трудовия договор)? Проблем е, че не мога...Научи повече