Трудовото правоотношение се прекратява въз основа на писмено изявление, отправено от работодателя и достигнало до работника или служителя. Как да връчите документите на работника или служителя може да прочетете тук. В зависимост от различните основания, на които може да се прекрати трудовият договор, това може да бъде:
- Предизвестие за прекратяване на трудовия договор, когато прекратяването на трудовото правоотношение е извършено на някое от основанията по чл. 328 от КТ - Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие.
- Заповед за прекратяване на трудовия договор, когато основанието за прекратяване на трудовия договор е без предизвестие на някое от основанията по чл. 330 от КТ - Прекратяване на трудовия договор от работодателя без предизвестие.
- Уведомление, че прекратяването на трудовия договор по взаимно съгласие е прието, при искане на работника или служителя за прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие.
Много важно е да се направи разграничение въз основа на кой документ се прекратява трудовият договор, за да може работодателят да прецени кога точно е настъпило прекратяването на правоотношението и съответно да оформи правилно прекратяването и да подаде в срок необходимата информация към НАП.
I. Прекратяване на трудовото правоотношение с предизвестие
При прекратяване на трудовото правоотношение от страна на работодателя с предизвестие, важно е да се отбележи, че трудовият договор се прекратява въз основа на отправеното предизвестие с изтичане срока на предизвестието. Издаването на заповед за прекратяване на трудовото правоотношение, след като предизвестието е изтекло няма прекратително действие (конститутивно), а само констатира настъпването на определени правни последици. При това положение трудовият договор ще се прекрати не в момента на връчване на заповедта за прекратяване, а в момента на изтичане на срока на отправеното предизвестие.
Предварителна закрила по чл. 333 от КТ при уволнение с предизвестие.
Много често имаме и въпроси - какво ще стане ако служителят е примерно в отпуск по болест, когато изтича предизвестието и тогава законно ли ще бъде уволнението с оглед предварителната закрила, която дава чл. 333 от КТ?
Тъй като трудовият договор ще се прекрати въз основа на отправеното предизвестие, то и законността на уволнението следва да се преценява към момента на отправяне на предизвестието, а не към момента на неговото изтичане. Ето защо е важно да съобразим предварителна закрила при уволнение по чл. 333 от КТ към момента на отправяне на предизвестието. Основанията предвидени в чл. 333 от КТ, настъпили след отправяне на предизвестието, са ирелевантни относно законността на уволнението. Тук е важно да се отбележи и че при обжалване законността на уволнението ще се вземе предвид предизвестието и дали то съдържа всички необходими реквизити за законност на уволнението, а не на последващата заповед, която се издава след като предизвестието изтече.
Когато се прекратява трудовият договор с предизвестие, много често в предизвестието се инкорпорира и заповед, че същото няма да бъде спазено. Тази заповед не променя характера на прекратяване на трудовия договор. Също така тя може да бъде оформена в отделен акт и да се връчи веднага след връчване на предизвестието или да бъде издадена в по-късен момент - примерно работодателят може да реши на 10-тия ден, че няма да спази остатъка от предизвестието. Тук обаче заповедта за прекратяване има отношение само до дължимото се обезщетение за неспазено предизвестие, не и до основанието за прекратяване на трудовия договор.
II.Прекратяване на трудовия договор без предизвестие.
В хипотезите на чл. 330 от КТ трудовото правоотношение се прекратява с връчването на заповедта за уволнение. В този случай не може да се предвиди отложено действие на заповедта, тъй като на основание чл. 335, ал. 2, т. 3 от КТ трудовият договор се прекратява от момента на получаването на писменото изявление за прекратяването на договора. Недопустимо е работник или служител да бъде дисциплинарно уволнен след примерно седмица от връчване на заповедта или след месец, при отказ да заеме предложената му подходяща работа при трудоустрояване и др.
III. Прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие.
При прекратяване на трудовия договор по взаимно съгласие, основанието, въз основа на което се прекратява трудовото правоотношение, е достигналото от работодателя до работника или служителя уведомление, че приема отправеното му предложение в законоустановения 7 дневния срок.
Моментът на прекратяване често е денят на отправяне на искането за прекратяване на договора по взаимно съгласие, но може да бъде и бъдещ момент. Тогава работодателят следва да уведоми работника или служителя писмено, че приема желанието му да се прекрати трудовия му договор от конкретна дата, а когато договорът бъде прекратен, работодателят е длъжен да издаде и съответната заповед за това, но прекратяването ще е настъпило въз основа на уведомлението, че искането на работника или служителя е прието, а не въз основа на заповедта. В случаите, когато трудовото правоотношение ще бъде прекратено веднага или в рамките на следващите няколко дни от момента на отправяне на искането за прекратяване много често заповедта за уволнение от страна на работодателя се приема, че инкорпорира в себе си и съгласие за прекратяване на трудовия договор.
Статията е изготвена от
адвокат Георги Вълев
адвокатска кантора “Милованови”, София
Тази статия не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. За конкретна правна помощ следва да бъде поискан конкретен съвет.