За да можете да получите отговор на тези въпроси трябва да се проучат подробно документите. От значение за давността е дали е публично или частно вземане, дали е прекъсвана давността. Писмо от кредитора до длъжника не прекъсва давностния срок. Предвид сложността на процедурата по закриването на ЕТ Ви съветвам да се обърнете към адвокат, с когото може да изясните и всичко за въпросното вземане.
Давност за задължения на починал ЕТ
26.06.2012
Вашият въпрос:
Здравейте, Имам следния въпрос.Баща ми почина миналата година.На негово име имаше фирма.Беше си заплатил всички здравни осигуровки,но социалните нямаше възможност да си заплати.МИналата година получи писмо ,че дължи еди каква си сума от 2002 година.Веднага след това писмо той се разболя и не можахме по никакъв начин да отреагираме.Сега искаме да закрием фирмата му ( ЕТ беше ) и се чудим тези задължения ще ни ги търсят ли , или имат и те някаква давност ? Това писмо,което му е изпратено какво е било - след като не сме заплатили тогава почва ли да се води някакво дело... ? До кога е давността на задълженията му - изтекли ли са като са от 2002 , или след получаване наонова писмо започва нова давност ? И ако не сме заплатили тогава веднага ли си търсят парите по съдебен ред ? Благодаря предварително!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Цкр 02.03.2025Здравейте! Имам кредитна карта от 2008г.тя не е обслужвана. Преди една година ми се наложи да тегля заем,но беше отказан. Проверих в ЦКР,там ме подават фирма Матрикс..вече 900лв им дължа. Какво мога да направя за да си изчистя ЦКР?Имам ли някакви...Научи повече
-
Дадължения 17.06.2022Добър ден от началото на годината ми звънят съдия изпълнител щели да ме съдят а днес ми казаха че направо ще ме запорират заради задължения към емтел мобаил който са от 2009 година . Човекът който ми бил изкупи задължението ме съди аз даже и не...Научи повече