Връчването на искане за даване на писмени обяснения е абсолютно задължително, без изключения. Недаването на такова искане прави наказанието незаконно на самостоятелно основание. Ако самото нарушение също не може да се докаже - наказанието би било отменено от съда евентуално. Това силно зависи от текстовата част на заповедта, с която е добре да се запознаем предварително.
Налагане на дисциплинарно наказание- предупреждение за уволнение
08.10.2021
Вашият въпрос:
Задължително ли е да бъде връчено писмено искане от страна на работодател за даване на писменни обяснения от страна на работник? Може ли да се приеме обида към колега по телефон / която не може да се докаже по никакъв начин и е клевета/ за нарушение уронване престиж на предприятието и да е основание за налагане на дисциплинарно наказание-предупреждение за уволнение?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Запитване 06.12.2024Здравейте,служител съм в МВР и искам да прекратя трудовото си право отношение.Дължа ли предизвестие,ако започвам работа като държавен служител в друго министерство.Научи повече
-
Прекратяване на ТД поради неплащане по чл. 327, ал. 1 т. 2 от КТ 12.11.2012Здравейте, моля за съвет по следният въпрос: прекратих трудовите си взаимоотношения с работодателя на база неизплащане на 60 % от трудовото възнаграждение, съответно се позовах на чл. 327. Подписах документ предоставен ми от последния, за...Научи повече