Когато трудовия договор се прекратява на основание чл.328, ал.1, т.2 КТ, работодателят отправя предизвестието. В този случай, само той може да реши да не го спази, като в този случай дължи обезщетение до изтичането му. Вие също можете да не спазите предизвестието, като напуснете предварително, но в този случай също ще дължите обезщетение. Ако спазите предизвестието, вероятно ще имате право на обезщетението по чл.222 КТ, ако останете без работа, поради което това е оптималното за Вас. Във връзка с изложеното до тук, искането на работодателя вероятно е основателно, ако обаче писмено сте заявила, че няма да спазите предизвестието - устните уговорки не важат. Обръщаме Ви внимание, че прекратяването на това основание не винаги е законно - за уволнение по чл.328, ал.1, т.2 КТ има специфична процудра,която предвижда извършване на подбор. От написаното от Вас е видно, че сте била в майчинство 2г. и ако сте майка на дете до 3-годишна възраст се ползвате със защитата по чл.333 КТ - за да Ви уволнят е нужно разрешение от Инспекция по труда, което се дава много рядко. Съветваме Ви да се обърнете към специалист, а ако желаете можете да ангажирате нас, като се свържете с някой от адвокатите ни на телефоните на кантората.
Освобождаване по ч 328 ал1 т2
05.08.2021
Вашият въпрос:
На 10.08 ми изтича платрният отпуск след 2г майчинство. Работодателят ми ме освобождава по ч 328 ал1 т2 Пита ме дали ще си и изработя предизвестието или ще откажа. Аз отказах, защото съм с 2 деца, а работата е в друг град. Искат да им платя 1 заплата, защото отказвам да изработя предизвестието. В този случай кой на кого дължи обезщетение?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Трудова злополука 13.01.2022Пострадах по време на работа в тец димитровград разтоварване въглица от товарни вагони и един колега затвори вагона без да се обади и ми затисна палеца с къпака на вагона минах през 2 операции но не го спасиха и се наложи ампутация повече от...Научи повече
-
Вдигане на запор 06.08.2019Здравейте, Искам да ви задам въпрос, който явно моя адвокат не е достатъчно компетентен. Беше ми наложен запор Март месец тази година, като сметките ми бяха блокирани, без в тях да има достатъчна наличност да бъде изплатено задължението ми....Научи повече