За да възникне право на обезщетение за пострадалия служител, е необходимо първо злополуката да бъде призната за трудова. За целта е необходимо в 1-годишен срок от злополуката да подадете декларация до компетентното Териториално поделение на НОИ за признаване на злополуката за трудова. След като длъжностното лице от НОИ извърши разследване, се произнася с разпореждане, с което признава или не злополуката за трудова. След като имаме разпореждане, с което злополуката е приета за трудова, вече можем да претендираме обезщетение за претърпените имуществени и неимуществени вреди от работодателя. Давността за вземането за трудова злополука е 3-годишна и започва да тече от деня на злополуката. Кантората ни е специаилизирана в представителство по трудовоправни казуси и ако желаете, можем да Ви съдействаме както за процедурата за приемане на злополуката за трудова, така и за воденето на преговори или евентуално дело за обезщетение.
Трудова злополука - скъсано ахилесово сухожилие
27.12.2018
Вашият въпрос:
Здравейте! Търся професионален съвет относно повдигане на претенция за трудова злополука. На 30.11 тази година, съпругът ми претърпя тежко падане върху заледена настилка в пределите на работното си място по време на кратка обедна почивка. Причината за това е непочистената настилка около сградата. В следствие на падането, съпругът ми къса ахилесово сухожилие на левия крак, довело до комплексна операция и съответно предстоящ тежък период на обездвижване и възстаовяване. Тази ситуация може ли да бъде окачествена като трудова злополука и съответно повдигнати претеции за обезщетение към работодателя / собственика на сградата? Има ли давност повдигането на този казус за разглеждане, тък като от момента на инцидента е минал близо месец? Благодаря предварително за отговора! Поздрави,
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Трудов договор със срок за изпитване 08.06.2013Искам да попитам, по какъв начин този вид трудов договор се оповестява в НАП ? Благодаря предварително.Научи повече
-
Трудов договор със срок за изпитване 11.11.2013Здравейте, при подписване на трудов договор на основание чл.68 ал.1 т.1 вав вразка с чл.70 от КТ-посочено е ,че е със срок на изпитание.Въпросът ми е -Ако съм в болничен преди изтичането на договора (поради бременност),могат ли да ме съкратят?Научи повече