Отбелязване на злополуката като трудова в болничния лист е без правно значение. За да бъде призната злополуката за трудова, е необходимо да има разпореждане на длъжностното лице от ТП на НОИ за приемане на злополуката за трудова. Смисълът на разпоредбата на чл.55, ал.1 от КСО, както и на чл.200 от КТ е да се осигури възможност на работника да получи обезщетнеие от работодателя за претърпените вреди вследствие на злополука, стана при или по повод изпълнението на възложената му работа. Това е единствената неблагоприятна последица, която работодателят Ви може да понесе. Възможността да търсите обезщетение е предоставена изключително на Вашата преценка и ако Вие не желаете да Ви бъде заплатено обезщетение, работодателят Ви няма да претърпи никакви вреди.
Трудова злополука
03.05.2018
Вашият въпрос:
Здравейте,претърпях трудова злополука и гледам че пише на болничният лист ЗЛОПОЛУКА-ТРУДОВА ПО ЧЛ.55,АЛ.1 .Въпросът ми е :Ще навредят ли по някакъв начин на работодателя си с този член55,ал.1. Благодаря предварително
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Напускане на работа 10.09.2025Здравейте, Работя във фирма по програма „Младежка заетост +"(под техен натиск, не мое желание). Искам да се консултирам как мога да прекратя трудовия си договор без предизвестие, защото имам няколко притеснения: - първите два месеца от...Научи повече
-
Съкращение 19.04.2023Здравейте, имам сключен договор по чл. 70, все още съм в изпитателен срок, към днешна дата моя работодател иска да ме съкрати по чл. 71, т.1 тъй като прекратява дейността по която аз работя, въпросът ми е , имам ли право да ползвам борюто за...Научи повече