Какво е запазена част от наследство?
Запазената част представлява онази част от имуществото на едно лице, която според законодателят трябва да бъде запазена за неговите наследници след смъртта му, поради което ограничава възможностите на лицето за безвъзмездно разпореждане (извършване на дарения и завещания) с имуществото си.
На практика, лицето може да се разпорежда с имуществото си както прецени, вкл. безвъзмездно, но ако след смъртта му се окаже, че наследниците му няма да полуат предвидената от закона си запазена част, извършените безвъзмездни сделки могат да бъдат отменени по техен иск, а имуществото - върнато в наследството.
Кой има право на запазена част?
Не всеки наследник има право на запазена част. Право на запазена част имат само децата, внуците, родителите и/или съпругът на наследодателя.
Как да се защитя, ако запазената ми част е накърнена?
Запазената част от наследството Ви може да бъде възстановена само по съдебен ред. За целта е необходимо да се обърнете към съда и да заведете дело за възстановяване на запазена част,респ. да направите своевременно възражение за възстановяване на запазена част в производство по дело за делба.
Искът за възстановяване на запазена част се погасява с 5-годишен срок, който за даренията тече от момента на откриване на наследството, а за завещанията - от момента на приемането им.
С какво можем да сме Ви полезни?
Ако имате нужда от защита по наследственоправни казуси, нашият екип е специализиран в представителство по подобни казуси и ще Ви съдейства.
Статията е изготвена от
адвокат Елена Терзиева
адвокатско дружество "Милованови"
Тази статия не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. За конкретна правна помощ следва да бъде поискан конкретен съвет.