Постановлението за прекратяване на изпълнителното дело е акт на частния или държавния съдебен изпълнител. След като той влезе в сила (с изтичането на срока за неговото обжалване или бъде обжалван и съдът го потвърди) изпълнителното дело е прекратено. В случая обаче топлофикационното дружество може да изтегли изпълнителния лист от това изпълнително дело и да образува ново изпълнително дело срещу Вас. Дали обаче давността за вземането е 3 или 5 години зависи от това, дали същото е установено със силата на съдебно решение, тъй като за вземания установени със съдебно решение давностният срок винаги е 5 години. Давеността по вземането е започнала да тече от последното валидно изпълнително действие. Съветваме Ви в случай че срещу Вас бъде заведено ново изпълнително дело да се консултирате със специалист относно възможностите да защитите позицията си към този момент и евентуалните промени в съдебната практика относно този проблем.
Погасителна давност по изпълнителни дела
11.10.2013
Вашият въпрос:
Здравейте,имам изпълнителен лист за Топлофикация,подадох молба за прекратяване по чл.433ал.1т.8,тъй като от 22.01.2010г повече от 2 години ни е имало действия.Получих постановление,че делото е прекратено.Има едноседмичен срок за обжалване.Мога ли да поискам пълно прекратяване,ако Топлофикация не обжалва,а и защото повече от 4години са минали и давността отдавна е изтекла.Ако мога,моля Ви да отговорите как да го направя.Предварително благодаря!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Изп.дело 26.05.2023Здравейте имам три изп.дела на един и същ взискател при ЧСИ извършвани са изп.действия само по едно дело,по другите няма извършвани изп.действия но взискателя и ЧСИ твърдят че двете дела са присъединени към другото дело.По делата няма...Научи повече
-
изп.дело 27.02.2017Здравейте,на 06.08.2011г. е образувано изп.дело ,след това на 04.11.2014 е прехвърлено при друго чси.На 19.01.2017г. получих покана за доброволно изп.Задължението е за лизингови вноски обезпечени със запис на заповед.На 04.01.2017 е наложена...Научи повече