Здравейте, теоретично имате това право, но според размера на сумата може и да се приеме, че това е несъществена част за Вас и е възможно да се упражнява правото превратно, което е забранено - субективно е и зависи от настойките на съдията, който би се произнесъл по спора. Съветваме с молба в свободен текст да си поискате сумата, като ако нямате отговор в разумен срок или не се удовлетвори молбата Ви - вече да пристъпите към прекратяване по този текст, като с това избягваме възможността действията Ви да бъдат ценени като недобросъвестни.
Прекратяване на трудов договор по чл. 327, ал. 1, т. 2 при неизплатени първи два дни болничен
31.07.2025
Вашият въпрос:
Моля за съвет дали мога да прекратя безсрочно трудово правоотношение на основание чл. 327, ал. 1, т. 2 в случай, че работодателят не ми е изплатил първите два дни от отпуск за временна неработоспособност, ползван през месец юни! Става въпрос за болничен от 30 календарни дни с начало 09.06., от които 22 дни са работни и за тях се дължи обезщетение по КСО. От НОИ в срок изплатиха 20 дни. Първите два дни според тях са за сметка на работодателя, но те не са изплатени нито във фиша ми за м.юни, нито за м.юли. Същият случай имах и през м.11.2024 год., като двата дни тогава все още не са ми изплатени. Вероятно се касае за неразбиране на правилата за изплащане на такова обезщетение от страна на счетоводството, но аз нямам вина за това. Става дума за първичен болничен от 30 дни, който следва след друг първичен болничен за 10 дни, който е с изплатени два дни от работодателя Вторият болничен е издаден с друга диагноза и с прекъсване в съботен и неделен ден, което налага третирането му като първичен и според НОИ работодателят дължи обезщетение и за първите два дни по него. Явно е, че това обезщетение за пореден път няма да ми бъде изплатено. Аз нямам право да съветвам счетоводителката как да действа, но и оставам без тези суми. Мога ли да подам заявление за прекратяване на трудовия договор по чл.327, ал. 1, т. 2? Длъжна ли съм преди това да изискам по някакъв официален начин от работодателя обезщетението да ми бъде изплатено?
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Подаване на заявление по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ 03.08.2022Здравейте, Пред мен стои следният казус свързан с подаване на Заявление по чл. 327, ал. 1, т. 2 от КТ. Дружеството в което работя като Счетоводител - оперативен е обявено в несъстоятелност от 03.06.2022 г. с прекратяване на дейността. Дружеството...Научи повече
-
казус 12.09.2019при тр.злополука на познат от 01,2019 са издадени болнични,след което 5-я болничен се обжалва от РЗИ.Докато ТЕЛК издадат решение/писма имаше от ТЕЛК за документи,после бяха в отпуск,минаха 50 дни чакане/и през това време не е ходил на работа,не...Научи повече