Дали е изтекла погасителна давност може да се каже само след като се направи проучване на изпълнителното дело. Първо - трябва да се установи какво е вземането, Второ - какви действия са извършвани - може да е прекъсната давността с действия на кредитора, за които не знаете. Абсолютна давност в българското гражданско право няма. Такова понятие съществува при публичните задължения, но трябва да се види какво е точно задължението, с каква давност се погасява и какво е предприето по събирането му, за да се даде точен отговор.
Съществува ли абсолютна давност по изпълнително дело?
24.07.2012
Вашият въпрос:
Здравейте! Моят казус е следния: през 2000 година срещу мен е заведено изпълнително дело при ЧСИ. През 2008 г. е извадено постановление за възлагане за жилището ми, до този момент няма други действия от страна на така наречения "кредитор." Въпросът ми е изтекло ли е по давност това изпълнително дело и постановлението, и също истина ли е че има такова понятие като "абсолютна давност", по силата на която делото следва да се прекрати? Предварително благодаря!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Плащане по заповед за изпълнение на парично задължение 10.09.2016Най-вероятно "заповед за изпълнение на парично задължение" и "заповедно дело" са едно и също,и ще попитам за същ казус като на Николова (няколко поста по-горе)! Ако заплатя дължимите суми оповестени в заповедта,в предоставения...Научи повече
-
Запитване за дълг с неясен произход 27.02.2019Добър ден. От един месец един мъж ми звъни и се представя за адвокат. Господина твърди че имам задължения кам Теленор в размер на 73лв. Господина ми каза че ще ми изпрати смс от кратък номер накойто ще изпрати банкова сметка да си преведа дълга....Научи повече