Докато няма разпореждане за трудова злополука от компетентното ТП на НОИ - нямате право на обезщетение. Само с молба, работодателят с пълно право ще Ви откаже и няма да можете да направите нищо по въпроса. В тази връзка, ако Ви се заплати каквото и да е, това би било изцяло на доброволни начала. Съветваме Ви ако искате да получите обезщетение да се запознаете със статията ни "Какво да предприемете при трудова злополука?", която е прикачена към запитването Ви.
Трудова злополука
16.09.2021
Вашият въпрос:
Здравейте! Паднах на парадните стълби пред местоработата. Стъпалото ми се подгъна в едно изронено място. Там беше и директора. Заедно с един колега ме вдигнаха. Рентгенът показа счупена странична кост на стъпалото. Не ме гипсираха, но бях обездвижена вкъщи и с болки. Имам болничен, но не съм се възползвала, защото работим дистанционно поради пандемията. Вече идвам до работата, но много се притеснявам да поискам някакво обезщетение. Ръководството също не повдига темата. Не искам да се минава по съдебен ред, нито да се прави разследване и пр. Надявам се да обърна вниманието на ръководството с писмена молба, но какво да пише в нея? Аз мога да приложа заключението на лекаря и рентгеновата снимка. Трябва ли да посоча, че се надявам на споразумение, или? Нямам претенции за размера на евентуално обезщетение. На какво би могъл да се позове работодателя, за да ми изплати нещо от финансово-правна страна? Благодаря предварително!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Определяне на размер на обезщетение при пенсиониране на служител в държавната администрация 07.01.2026Уважаеми адвокати, На 31.12.2025 г. придобих право на пенсиониране по стаж и възраст. Имам общо прослужено време в държавна администрация /МВнР/ 29 г. и 8 м., като 27 г. и 8 м. по трудово правоотношение и последните 2 г. като държавен служител....Научи повече
-
Възможно ли е да бъде сключен втори трудов договор с уговорка за изпитване между същите страни за същата длъжност? 13.02.2012Здравейте, имам следния казус: Служител е работил на една и съща позиция 3 години /05.2008-05.2011/, договорът е бил с 6 месеца срок на изпитване. През 05.2011 лицето пожелава да напусне и договорът му е прекратен по взаимно съгласие. През...Научи повече