Казуси като Вашия се отличават с висока степен на конкретика и за да Ви дадем становище, е необходимо да проучим изпълнителното дело. Предвид обстоятелството, че запорът не е бил изпълняван и е възможно 2-годишният срок да е започнал да тече още от м.09.2016г. При това положение, ако в рамките на 2 години не са предприети изпълнителни действия, делото се е прекратило, а новата давност е започнала да тече от началото на 2-годишния период. Дори изпълнителното дело да е прекратено по силата на закона, ако започнете работа сега, съдебният изпълнител може да Ви наложи запор, тъй като такава е практиката на ЧСИ-тата. Ако бъдат извършвани изпълнителни действия по прекратено дело, същите са невалидни и не прекъсват давността, а удържаните суми подлежат на възстановяване. Съществува вероятност и да бъде образувано ново изпълнително дело, по което ще могат да се предприемат валидни изпълнителни действия, които ще прекъсват давността. Обстоятелството, че работната заплата е под минималния размер на страната, не влияе на извършването на изпълнителното действие, а именно - налагането на запора.
Запор на заплата
26.01.2019
Вашият въпрос:
Здравейте,през май 2016 беше заведено ИД срещу мен за необслужван потр.кредит от Алианц.Беше наложена възбрана върху движимо и недвижимо имущество и Запорираха през септември заплатата ми,но не са правени удръжки,защото беше под МРЗ.През март 2017 напуснах работа и от тогава не работя. От тогава до сега не са предприемани други изп.д-я.Може ли да се счита,че март 2019 ще са минали две години,от последното изп.действие и ако сега започна работа,няма да ми наложат запор на заплатата.Това ,че е наложен запор на заплата,но тъй като не са удържали нищо,защото е под МРЗ,прекъсва ли това давността?Благодаря!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Прилагане на погасителна давност по чл. 110 и следващите от ЗЗД 26.06.2013Здравейте.На 26.06.2013г. получих на адреса си писмо от Кредитекспрес на името на майка ми,която е на 77 г.В него пише,че на 11.05.2012г.Ейвън е прехвърлил вземания,дължими от майка ми,без да се уточнява от кога са тези вземания.Обадих се на...Научи повече
-
Спирали се делото ако колекторска фирма заведе дело срещу мен, но е изтекло по давност ? 11.02.2026Неразбрах когато кредита е изрекъл по давност 5 години , банката не е предприела нищо и използва колеткорска фирма за да събере дълга доброволно , ако в случай решат да заведат дело когато се подаде възражение от мен делото когато се спечели по...Научи повече