За да е законосъобразно принудително изпълнение на сумите по изпълнителния лист, е необходимо да не е изтекла погасителната давност, тъй като в противен случай, ако образувате изпълнително дело и съберете суми по него, длъжниците могат да се защитят, предявявайки иск, с който да бъде установено, че задълженията им са погасени по давност. Щом сте искали предприемане на изпълнителни действия за събиране на сумите по изпълнителния лист, давността е прекъсвана. С всяко прекъсване започва да тече нова петгодишна давност. Не съществува пречка да поискате от съдебния изпълнител да събере част от сумата по изпълнителния лист.
ЧСИ не успява да принуди длъжника да плаща
12.06.2018
Вашият въпрос:
Имам ИЛ след съдебен процес,но длъжника почина в затвора. Наследниците(синовете му) се укриваха в чужбина, сега единият като скулптор и художник прави изложби в България и чужбина,н,продава по Интернет скъпите си бронзови и керамични скулптори.. ЧСИ не успяваше да открие банкови сметки и имущество на негово име. Изтече вторият 5-год. давностен срок,като ежегодно съм правил различни искания пред ЧСИ. Последното писмо на ЧСИ ме уведомява,че следва да осъдя длъжниците с нов ИЛ. Въпросът ми е мога ли да поискам по-малка сума от задължението,защото то е над 300 хил.лв.с лихвите,а аз останах болен (от РАК) 76 г.неплатежоспособен пенсионер? Благодаря за отговора!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Какво следва от присъединяването към ТЕЦ? 15.07.2012По закон претенции по вземания може да има дружество(топлофикация,водоснабдяване и др.)което има подписан договор от едната страна и частният потребител от другата.Когато нямаме такива подписани договори на какво основание искат от нас пари.Не е...Научи повече
-
Погасителна давност по чл. 110 и следващите от ЗЗД 15.01.2015Здравейте, В случай на неизтекла давност (по малко от 3г.) и прехвърлен договор чрез цесия (съответно переодични заплахи) какво е най-добре да направим? И възможно ли е фирмата, която е откупила дълга да олихвява сумата "законно" или...Научи повече