1. Щом не желаете да прекратите трудовия си договор по взаимно съгласие, в случай че Ви бъде връчена заповед за прекраятяване на трудовия Ви договор по взаимно съгласие, следва да не подписвате същата и да не обективирате писмено върху нея съгласието си. При уволнение на друго основание подписът Ви върху заповедта няма значение на съгласие, а е индиция единствено за това, че заповедта е доведена до знанието Ви. В този смисъл, възможно е същата да Ви бъде връчена при отказ, което обстоятелство да бъде удостоверено със свидетели.
2. Няма основание за сигнал до Инспекцията по труда. Поведението на работодателя Ви може да се квалифицира като злоупотреба на власт, което при евентуално дело за отмяна на уволнение може да бъде наведено като основание.
3. Докато генералният мениджър е в майчинство, същият не може да представлява дружеството. Възможно е обаче заповедта да Ви бъде връчена от генералния мениджър, но същата да бъде подписана от лицето, което го замества и което разполага с работодателска власт към насоящуя момент.
4. Делото за клевета и делото за отмяна не незаконно уволнение (в случай че прекратят трудовия Ви договор) са две отделни и независими едно от друго производства. По-удачният вариант за защита в случая е може би делото за отмяна не незаконно уволнение, тъй като при спечелването му заповедта ще бъде отменена като незаконна, ще бъдете възстановен на заеманата преди това длъжност и може да получите обезщетение за периода, в който сте останали без работа поради незаконното уволнение (максималният срок, за който се дължи обезщетение е 6 месеца).