Ако апартаментът е бил изцяло собственост на майка Ви и тя е прехвърлила 1/2 ид.ч. от него на своята племенница, Вие с брат Ви наследявате другата 1/2, съответно всеки от Вас по 1/4 ид.ч. от апартамента. Наследственото правоприемство възниква по силата на закона и ако няма завещание в полза на трето лице, е необходимо след смъртта на майка Ви да извършите действия по приемане на наслеството (в т.ч. да плащате данъци, сметки за комунални услуги и др.). В този случай придобиване на имота от Вас става с обратна сила - от момента на смъртта на майка Ви. Важно е да подадете данъчна декларация по чл.14 от ЗМДТ, с която да предекларирате имота, като впишете и себе си като собственици. По отношение на комуналните услуги - трябва да проверите на чие име са открити партидите, тъй като е възможно да са прехвърлени на братовчедка Ви, в който случай няма да имате задължения). Ако са открити на името на майка Ви, Вие отговаряте за пълния рзмер на задълженията (не за 1/2), тъй като само Вие се брат Ви сте нейни наследници.Законът не предвижда срок за уреждане на този проблем, но предвид давностните срокове, уредени в закона, бихме Ви посъветвали да действате максимално бързо.
Следва да имате предвид, че в случай че този апартамент е бил единственото имущество на майка Ви, е много вероятно да е накърнена т.нар. запазена част за Вас и да разполагате с възможност да я възстановите, което ще доведе до по-голям дял от апартамента за Вас и брат Ви.
С оглед на гореизложеното и предвид сложността на казуса, бихме Ви посъветвали да се обърнете към адвокат-специалист по вещно и наследствено право, който да Ви съдейтва, за да Ви запознае с всички възможности, с които разполагате, за да защитите правата си в максимална степен. Кантората ни е специализирана в представителство по казуси като Вашия и ако желаете да ни ангажирате, сме на разположение!