1. Предвид обстоятелството, че изпълнителното дело е образувано за публични задължения, прагът на несеквестируемия доход, респ. на имуществото, което не подлежи на принудително изпълнение, не се определя от разпоредебите на ГПК, а от разпоредбата на чл.213 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Съгласно ал.1, т.3 от разпоредбата, не подлежат на принудително изпълнение трудовото възнаграждение, обезщетението по трудово правоотношение, всяко друго възнаграждение за труд, пенсията или стипендията - в общ размер до минималната работна заплата месечно. срещу същото няма да може да бъде насочено принудително изпълнение. Може да се наложи да представите доказателства за съответните обстоятелства пред публичния изпълнител.
2.Можете да поискате задължението да бъде разсрочено. За целта трябва да подадете искане до компетентния орган, за да разреши плащането на дължимите суми да става на части (разсрочване), съгласно одобрен погасителен план. Предпоставките за това са в чл.183 от ДОПК.
3. Давността за публичните задължения е 5-годишна и започва да тече от 01.01 на годината, следваща годината,през която е следвало да се плати публичното задължение, освен ако в закон е предвиден по-кратък срок. За да Ви дадем становище, трябва да разгледаме справката от публичния изпълнител, от която е видно за какви задължения е образувано изпълнителното дело. Тъй като наложеният запор спира давността, от значение е дали давността е изтекла преди това.
4. Задълженията се включват в наследството наследодателя и ако децата Ви приемат наследството, ще отговарят за всички Ваши задължения.
5. Разрешението за отсрочване остава с парамтерите, с които е дадено.