За да Ви дадем становище дали приемането на наследството по опис е породило своето действие и наследниците могат да се ползват от неговите преимущества, е необходимо да проучим производството по приемане на наследството по опис, за да видим там какви документи има и дали е съставен протокол за опис на имуществото. На следващо място, ако имотът не е посочен от наследниците, те губят преимуществата на приемането на наследството по опис и имотът се счита за техен. За да Ви дадем становище какво можете да предприемете, е необходимо да се запознаем с документите, с които разполагате, както и с делото. Ако желаете да ни ангажирате, сме на разположение!
Приемане на наследство по опис
21.03.2019
Вашият въпрос:
Здравейте! Мои близки роднини водиха дело срещу един мъж и го осъдиха, но той почина. Съпругата и двете му дъщери се отказаха от наследството. После наследството беше прието от внуците му (дейстащи чрез своите родители) по чл.61, ал.2 само по опис и вписано в особената книга по чл.49, ал.1 ЗН. Проблемът е, че в описа не фигурира недвижимото имущество, което е притежавал починалият им дядо и сега имаме отказ от ЧСИ да го обяви за публична продажба (поне част от него), защото е неясна собствеността. Срокът за доброволно плащане отдавна изтече, а движимите вещи са непродаваеми. В интернет пишеше следното: "Но дори и някой наследствен имот да бъде изпуснат при описа поради това, че наследникът не знае за него, той не губи принадлежността си към наследствената маса. За да изпълняват принудително върху него за събиране на дълговете си, кредиторите на наследството няма нужда да канят наследника да приеме допълнително наследството за този имот, нито да бъде съставян нов опис или допълван старият." Тоест това имущество или е умишлено укрито, защото длъжниците живеят на него и са знаели за съществуването му и трябва да се води дело срещу тях, за да го приемат или по подразбиране е тяхно и трябва да се подаде жалба срещу ЧСИ за направения неоснователно отказ за обявяване на публична продажба на имота. Благодаря Ви много за отделеното време!
Нашият отговор:
Още въпроси и отговори
-
Наследство на недвижимо имущество без завещание 29.01.2022Живях с баба си 6 години като през това време помагах за поддържане на домакинството от към разходи за сметки и храна. Тя си купуваше само нейните си лекарства. Тя има две дъщери които са преки наследници. Аз имам ли право да претендирам за...Научи повече
-
Приемане по опис и отказ от наследство 19.09.2022Здравейте, сестра ми почина и остави на двете си дена кредити. Разделени са с бащата на децата и аз станах настойник на непълнолетното. В последствие бащата и той почина. Пълнолетното дете направи отказ от наследство,но непълнолетното няма какво...Научи повече