1. Щом наследодателят е оставил наследници - съпруга, дъщеря и двама внуци, същите имат следните дялове от наследството: като наследник по закон на съпруга си, майка Ви наследява по равни дялове с неговите деца - майка Ви има 1/3 от наследството, дъщерята от предишен брак - също 1/3, а децата на починалата дъщеря (внуци на наследодателя) - по 1/6. Съсобствеността може да бъде прекратена по два начина: доброволно и по съдебен ред. Ако наследниците не могат да постигнат съгласие за това кой имот чия собственост да стане, съдът прави това вместо тях. В този смисъл, за да стане майка Ви едноличен собственик на апартамента, който е 142 кв.м., ако не получи съгласието на другите наследници, може да предяви претенциите в съда.
2. Всеки от съсобствениците има право да ползва такава част от имота, равняваща се на припадащата му се идеална част. За да се избегне ситуация, при която единият от съсобствениците владее по-голяма част от припадащата му се такава, най-добре е да се поделят имотите и да се прекратите съсобствеността, за да може всеки да притежава реални части от имотите. В случай че съсобствеността не бъде прекратена, и някой от съсобствениците ползва част, по-голяма от припадащата му се, можете да поискате обезщетение за това, че същият Ви лишава от правото да ползвате своята идеална част.
3. В тежест на лицето, което се позовава на изтекла придобивна давност е да докаже, че е владяло имота и е демонстрирало намерението за своене недвусимслено пред предишения собственик. Предвид обстоятелството, че става въпрос за дете и родител, считаме, че успешно бихте оборили едно такова възражение.
4. Постоянният адрес не е от значение за това кой имот на кого ще бъде поставен в дял. Евентуално значение би имало, ако майка Ви е ползвала този имот като жилище, но ако същото е неподеляемо. Предвид казаното от Вас обаче, не считам, че попадате в тази хипотеза на неподеляемост на жилището.
5. След смъртта на майка Ви, ако приемете наследството й, вие встъпвате в правата и задълженията й, съответно ще встъпите като съсобтвеник. Приемането на наследство може да стане изрично, по опис и с конклудентни действия. За да сте сигурна и ако наследството не е обременено със задължения, равни или надхвърляващи правата в него, най-добре е да приемете наследството изрично. Това става със завявление до компетентния районен съд.