Може ли да се придобият по давност идеалните части от имота на съсобственик, който живее в чужбина?

08.09.2023

Когато един имот е собственост на повече от едно лице имаме съсобственост. Всеки от съсобствениците има право да ползва целия имот, съобразно предназначението му и без да пречи на останалите съсобственици.

Често един от съсобствениците, който ползва целия имот за дълъг период от време, когато другите съсобственици са се дезинтересирали от имота, иска да го придобие в цялост 

Една от възможностите е съсобственикът, който ползва самостоятелно имота, да придобие идеалните части на останалите съсобственици е по давност. 

Възникване на съсобствеността при наследяване.

Честа хипотеза е едно лице да живее в апартамент на свои близък роднина, като след смъртта му да продължи да ползва жилището. Когато наследяването не е между близки родственици каквито са братята и сестрите, а примерно при братовчеди, е възможно наследниците да не се познават помежду си, да са изгубили координатите един на друг, или пък някои от тях дори от години живеят в чужбина и да напуснали страната трайно. В подобни случаи често част от наследниците дори не знаят, че са наследили дадена част. Въпреки това в такива хипотези, законът приема, че съсобственикът, който ползва цялата вещ, владее своята идеална част и държи идеалните части на останалите съсобственици. 

За да може ползващият имота съсобственик да придобие по давност идеалните части на другите съсобственици, трябва да е показал промяната в намерението си - а именно, че вече смята целия имот за свой.

При съсобственост, възникнала в резултат на наследяване, често отношенията са усложнени, има хипотези, при които ползващият имота съсобственик може да го придобие по давност, без да уведомява за това останалите съсобственици.

Тук ще разгледаме най-често срещаната хипотеза, а именно когато някой от съсобствениците живее в чужбина и се е дезинтересирал от имота си, респ. останалите съсобственици не поддържат връзка с него и не знаят къде се намира той. В този случай ползващият имота съсобственик изпада в патовата ситуация да държи имота за себе си, да смята целия имот за свой, но да не може да го придобие, тъй като не може да намери другия/те съсобственици и да ги уведоми за това, т.е. на практика е налице обективна невъзможност да демонстрира намерението си пред другите съсобственици.

В тези случаи, за да придобие идеалните части на живеещия в чужбина съсобственик, е достатъчно да владеещият съсобственик да заявили намерението си да своите целия имот за себе си по отношение на всички (в т.ч. съседи, приятели) – чрез извършване на такива действия, които не оставят съмнение, че упражнявате фактическата власт за себе си, и за които всеки заинтересован може да узнае.

С какво можем да сме Ви полезни?

Ако имате нужда от съвет дали можете да придобиете идеалната част на другия съсобственик по давност и какъв е най-добрият начин да направите това, за да са защитени правата Ви, нашият екип е специализиран в представителство по подобни казуси и ще Ви съдейства.

 

Статията е изготвена от

адвокат Елена Терзиева

адвокатско дружество "Милованови"

Тази статия не представлява правно становище или правен съвет, свързан с конкретна ситуация или субект. За конкретна правна помощ следва да бъде поискан конкретен съвет.